İzmir saray lokmaİzmir saray lokma tatlısının geçmişi çok eskilere Osmanlı sarayına kadar dayanmaktadır. Lokmanın saray mutfağında yapılıp halka dağıtılması sonrasında halk arasında saray lokma diye anılmaya başlanmıştır. Osmanlı hanedanlarının gerek sefer sonrasında gerekse de yeni doğan bir şehzade için lokma döktürdükleri bilinmektedir. Yüzlerce hatta binlerce kişiye dağıtılan bu lokmanın halk arasında sevilmesinin maddi olduğu kadar manevi bir yönü vardır. Kalkın da yaşanan sevince ve kedere ortak olduğunu gösteren önemli bir simgedir.

Lokma tatlısı tüm ülkede severek ve beğenilerek tüketilen biri yiyecektir. Fakat İzmir başta olmak üzere Ege bölgesinde farklı bir boyutta yaşanmaktadır. İzmir insanı hemen her özel gününde lokma döktürmeyi adet haline getirmiştir. Sünnet törenlerinde, ölenleri anmak için, iş yeri açılışlarında ve daha birçok önemli olayda İzmir saray lokma dağıtımı yaptırmaktadırlar.

Neden İzmir saray lokma

Lokma dağıtımında en çok tercih edilen İzmir saray lokma tatlısıdır. Peki, neden bu kadar çok tercih edilmektedir. İnsanların özel günlerinde bu tatlıyı tercih etmesinin altında yatan neden nedir. Ya da başka bir deyişle özel günlerde hangi tatlının dağıtımı daha uygun olmaktadır. Saray lokma ya da İzmir lokma aynı malzemelerden yapılmasında karşın aynı tatlı değildir. Bir kere pişme süreleri farklıdır. Saray lokma daha çabuk pişmesine karşın İzmir lokma biraz daha geç pişmektedir.

İzmir saray lokma çabuk pişmesi sebebi ile aşırı kalabalık yerlerde sıcak bir şekilde dağıtımı en uygun olmaktadır. İzmir lokma ise biraz daha sakin yerlerde dağıtımı mümkün olmaktadır. Saray lokma servisleri biraz daha bereketli olup insanların hem karınlarına hem de gözlerine hitap etmektedir. Sayı olarak tabakta çok daha fazla olabilmektedir.

Saray lokma son sistem makinelerimizle el değmeden üretilmektedir. Yapımında kullanmış olduğumuz ürünler birinci sınıf malzemeler olup her zaman tazedir. Üretimde temizlik ve kalite bizim her zaman için birinci önceliğimiz olup sağlıklı lokma üretmek bizim işimizdir. Leziz ve sağlıklı lokmanın adresi bellidir.

Sizde sünnet düğünlerinizde, iş yeri açılışlarınızda, anma törenlerinizde lezzetli ve kaliteli bir lokma döktürmek istiyorsanız bizimle iletişime geçiniz.

Ege’nin Geleneksel Lezzeti İzmir Lokması

Toplumsal kültürümüzde önemli bir yeri olan lokma tatlısı, Ege bölgesinde özellikle İzmir ile özdeşleşen bir tatlıdır. Üzüntülü ya da mutlu günlerimizde insanlara dağıtılan lokma tatlısı, aynı zamanda hafif ve çok lezzetli bir tatlı olması ile de tercih edilmektedir. İzmir lokma dendiğinde İzmir başta olmak üzere tüm Ege’de akla gelen ilk firma olan İz lokma, 1995 yılından bugüne dek aynı lezzet ve kalitede sizlere hizmet vermektedir. Firmamızın temel prensibi olan lezzet ve hijyenik koşullara gösterdiğimiz titizlik, sizlere her daim kaliteli, lezzetli ve taze lokmaları sunmamızı sağlamaktadır.

Lokma Dağıtımında İz lokma Farkı

İzlokma Lokma dağıtmak, geçmişten günümüze kadar gelen kültürel bir özelliğimizdir. Özellikle cenaze evlerinde lokma dağıtımı yapmak, vefat eden kişinin ruhuna giden dualara neden olmaktadır. Aynı şekilde mutlu anlarımızda ya da hayır için de lokma dağıtımı yapılmaktadır. İzmir lokma fiyatı uygun sunan firmamız, lokma dağıtım isteklerinizde sizlere yardımcı olmaktadır. Dilediğiniz kişi sayısına göre lokma üretimini, her zamanki lezzet ve kalitede sizlere sunmaktayız. Kaliteli malzemeler ile el değmeden ürettiğimiz lokmalar, her daim leziz ve taze olarak sizlere sunulmaktadır. Ege’nin en meşhur lokmacısı olan İz lokma, lokma dağıtımlarınız için olduğu kadar lokma tatlısını tatmak isteyen kişiler için de üretim ve satışa devam etmektedir. Lokmaları dilerseniz sade, dilerseniz tarçın ya da Hindistan cevizi eşliğinde İz lokma farkı ve lezzeti ile temin edebilirsiniz.

Lokmanın Tadına Etki Eden Faktörler

Meşhur İzmir lokmacı olarak firmamız, açıldığı 1995 yılından bugüne dek lezzetli ve kaliteli lokmalar üretmektedir. Un, şeker ve yağdan üretilen basit bir tatlı olmasına rağmen lokma, üretim malzemelerinin kaliteli olması ile lezzetli bir tatlı olmaktadır. İz lokma olarak, üretim aşamasında kullandığımız tüm malzemeler 1. Sınıf malzemeler olup, şerbet üretiminde kesinlikle glikoz şurubu kullanmamaktayız. El değmeden lokma dökme makineleri ile dökülen lokmalarımız, lezzetli oldukları kadar hijyenik şartlarda üretildiğinden sağlık açısından da güven ile tüketebileceğiniz tatlılardır. Üretimin ve satışa sunumun her aşamasında göstermiş olduğumuz titizlik ve özen sayesinde, sizlere yıllardır lezzetli lokmalar üretmeye devam ediyoruz.

İzmir saray lokmacı