İzmir lokmacıİzmir son verilere göre konut fiyatlarının en çok arttığı şehirlerden birisi olmuştur. Bunun sebebi ise insanların bu şehirde yaşama isteğinin fazla olmasıdır. Neden İzmir’de yaşamak ister insanlar. İzmir lokmacı firmalarının bu işteki payı nedir. İzmir insanı çağdaş, kültürlü ve en önemlisi paylaşımcı bir ruha sahiptir. Dayanışma ve paylaşımın bu kadar yoğun yaşandığı başka bir şehir yoktur. Buda buradaki yaşamı kolaylaştırmaktadır.

İzmir lokmacı firmaları ise halkın bu paylaşımcı ruhuna uygun olarak gayet uygun İzmir lokma fiyatı vererek dayanışmaya katkı sağlamaktadırlar. Her ne kadar son zamanlarda sektöre yeni giren bazı korsan firmalar olsa dahi bu durum genelde değişmemektedir. Bu korsanların tek zarar verdikleri hayır sahibinin dileklerini boşa çıkarmaya çalışmaktır. Fakat insanlar lokmacıya göre hayırı değerlendirmemektedir.

İzmir lokmacı firmalarının gelişimi

İzmir lokmacı firmaları son beş yıllık bir süreç içerisinde gelişim göstermektedirler. Pastacılık ve tatlıcılık sektöründen geçiş yapan firmaların başarısı ortadadır. İşin mutfağından çıktıkları için neyi nasıl yapmaları gerektiğini çok iyi bilmektedirler. Lezzetli ve sağlıklı üretimin ne olduğunu nasıl bir üretim yapmaları gerektiğini çok iyi bilirler. Hangi malzemeyi ne kadar kullanması gerektiğini hangisini kullanmaması gerektiğini de çok iyi bilirler.

Bundan on yıl kadar öncesinde İzmir lokmacı olmak çok daha zordu. Çünkü lokmanın dağıtılacağı yere kazanların taşınması, hamurun yapılıp beklenmesi hep zaman ve emek alan işlemlerdi. Lokma arabalarının ortaya çıkması ile artık ne kazan taşıma derdi nede hamurun bekleme süresi diye bir dert kalmadı. Böylece İzmir lokmacı firmaları büyük bir kolaylığa erişmiş oldular.

Elbette lokma arabalarındaki bu gelişim lokma sektörüne olumlu katkı yaptığı kadar olumsuz yönleri de olmuştur. Çünkü işin kolayladığını gören bazı kişilerin bu sektöre olan ilgisi artmaya başlamıştır. Oysa lokmacılık göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Bir kere lokmanın bütün çeşitlerinde uzman olmanız gerekmektedir. Hangi lokmayı nasıl yapacağınızı iyi bilmeniz lazımdır.  Lokmayı yapmakla da iş bitmemektedir. Aynı zamanda dağıtımını da düzgün bir şekilde yapmak önemlidir. Aşırı kalabalık yerlerde seri bir şekilde üretim yapabilmelidir.

İzmir lokmacı firmalarının geleceği

İzmir lokmacı

İzmir lokmacı firmalarının geleceği nasıl olacaktır. Bu soruya ancak geçmişe bakarak cevap vermek mümkündür. Geçmişten bugüne ne gibi değişiklikler yaşamıştır. Bunu eğer doğru bir şekilde ortaya koyarsak geleceğinin de ne olacağını kestirebiliriz. Lokma tatlısı bu topraklarda çok eskiden beri severek ve beğenilerek tüketilen bir yiyecektir. Bir şekilde hayır işlerinde kullanılmaya başlanmış ve bugüne kadar da olduğu gibi gelmiştir. Yani hem yapımında kullanılan malzemeler değişmemiş hem de hayır işlerinde hala birinci sırada tercih edilen bir yiyecek olmaktadır.

Lokmanın eskiden elde yapılıp dağıtılması bugün pek görünen bir olgu değildir. Bugün daha çok makinelerle hamurun yapılıp gene makinelerle lokmanın dökümü söz konusu olmaktadır. Sadece kızartma kısmında el emeği biraz daha göze batmaktadır. Belki de ileride siz bir makineye un, maya, su ve yağ koyacaksınız size kızartılmış bir şekilde lokmanın olmuş halini verecektir. Hatta belki de şerbetini ekleyerek size hazır lokma sunumunu gerçekleştirecektir. İşte geçmişten geleceğe bir tahmin bu şekilde olmaktadır.

Lokmanın hayır için dağıtımı eskiden beri var demiştik. Fakat bugünkü kadar bir dağıtım yoğunluğu söz konusu değildir. Bugün artık sadece İzmir’de değil diğer şehirlerde de lokma dağıtımına rastlamak mümkündür. Bu işin geleceği de büyük ihtimalle ülkenin her yerinde lokma dağıtımı yapan firmalar çıkacaktır. Lokmacılık bugün diğer meslek örgütlerinde olduğu gibi ulusal çapta bir kuruluş olacak. Sektörle ilgili birçok kararı o verecektir. Örneğin fırıncılar odası, pastacılar odası gibi.

Lokmacıların Sorunları

İzmir lokmacıLokmacı firmaların en büyük sorunu sektörde korsan çalışan bu işten hiç anlamayan insanların bulunmasıdır. Bu firmaların yapmış oldukları sadece ucuz lokma diyerek insanları kandırmaktır. Oysa birazcık ticaretten anlayan insanlar ucuz olan bir şeyin çok değerli olmadığını bilirler. Yani ya malzemeden ya da işçilikten bir kesinti yapılmaktadır. Bu yüzden de ucuzdan uzak durmak lazımdır. Fakat insanımız ne yazık ki ucuz kelimesinin cazibesine her zaman için kapılmaktadır. Bizim verdiğimiz fiyatları yüksek bulmakta bu sefer de biz insanlara esasında yüksek fiyat vermediğimizi anlatmak zorunda kalmaktayız. İşte bu yüzden korsan firmalar lokmacıların sorunlarının başında gelmektedir.

Lokmacıların her sektörde olduğu gibi hayat pahalılığı, ürünlerine sürekli zam gelmesine karşın kendisinin zam yapamayışı gibi sorunları hep olacaktır. Bunu da ancak her geçen gün kardan zarar ederek kapatmaktayız.

İzmir Lokma Dağıtımında Yaşanan Sorunlar

İzmir lokma dağıtımında eskisi gibi büyük sorunlar çıkmamaktadır. Eskiden dağıtım yerine gelmek tezgahınızı kurmak, hamuru karmak oldukça zahmetli ve zaman alan işlemlerdi. Fakat günümüzde mobil araçlarımızda bütün mutfak takımımız hazır haldedir. Buda lokma dağıtımının hızını oldukça arttıran bir gelişmedir. İzmir lokma dağıtımında en çok yaşadığımız sorun insanlar kalabalık yerlerde lokma dağıtmak istemeleridir ki bu çok doğal bir istektir. Hem lokmaları birçok kişiye ulaşsın, hem de biran önce dağıtımın bitmesini istemektedirler. Bu tür yerlerde ise araçlarımıza park yeri bulmak oldukça sorun çıkarmaktadır. Bazı anlayışlı vatandaşlar gerek kendi araçlarını çekerek gerekse de yer tutarak bize kolaylık sağlamaktadırlar.

Bunun haricinde bazen araçtaki elektrik sağlayıcımızda arıza olabilmektedir. Bu durumda da çevredeki iş yerlerinde ya da evlerden elektrik hattı çekmek zorunda kalıyoruz. Genelde insanların yaklaşımı olumlu olsa da bazen sorun yaşayabiliyoruz.

İzmir lokmacı