İzmir pilav dağıtımı bu topraklarda çok eskiden beri süregelen bir gelenektir. Cenazelerde, düğünlerde gelen konukların karınlarının aç olması düşünülerek hazırlanmış bir gelenektir. Aslında sadece pilav değildir dağıtılan yanında tam teşekküllü bir yemek verilirdi. Daha sonrasından maddi imkanların yetersiz oluşu veya böyle bir organizasyonun güçlüğü nedeni ile diğer sunumlar kaldırılmış ve sadece bir pilav yeterli görülmüştür. Elbette modern yaşamın getirisi ile birlikte evlerin şekli de değişmiş ve bu tür organizasyonlar verilemez olmuştur.

Evlerdeki bu değişimin sonucunda İzmir pilav dağıtım işini bir takım lokantacılar ve tatlıcılar üstlenmeye başlamıştır. Fakat bu da çeşitli sıkıntıları beraberinde getirmiştir. Ne zaman ki İzmir lokma firmaları araçlarla hizmet vermeye başlamış o zaman pilav dağıtımı da büyük bir kolaylık haline dönüşmüştür. Önceden verilen sipariş sonucunda pilav hazırlanmakta, dağıtılacak yere araç içerisinde getirilmekte ve nasıl bir sunum isteniyorsa o şekilde dağıtılmaktadır.

İzmir pilav dağıtımı nasıl olmalı

Bir kere mutlaka önceden bir sipariş vermeniz gereklidir. Malum pilavın hazırlanması en az üç gün öncesinden mümkün olmaktadır. Tavuklu, etli, nohutlu nasıl istiyorsanız ona göre üst garnitürü ayrıca hazırlanır. Firmamız her zaman için taze olması açısından bu tür ürünlerin stoklarını bulundurmaz. Gelen siparişe göre ürün hazırlanır. Üst süslemesine göre fiyatlarımız değişkenlik göstermekte olup siparişiniz esnasında bunu ayrıca belirtmeniz gerekmektedir.

İzmir pilav dağıtımı hiç te hafife alınacak bir iş değildir. Bir kere pirincin en iyisini kullanmak zorundasınız. Kalitesiz bir pirinç kullandığınızda pilavınızın lezzeti kaçacaktır. Kullanılan yağın kalitesi de elbette birinci sınıf olmalıdır. Pilav dağıtımında sağlıklı ve temiz olmak da işin görünmeyen kısmıdır. Birçok firmanın hiç dikkat etmediği bu olay insan sağlığını doğrudan etkilemesi nedeni ile üzerinde ayrıca durulmalıdır.

Sağlıklı bir üretim yapmanın belli bazı kriterleri vardır. Bunları yerine getirmek esasında hiç te zor değildir. Sadece yapmanız gereken biraz dikkatli olup işin inceliklerine uymanızdır. Nedir bunlar derseniz bir kere pilavın pişirilmesi esnasında pirinç mutlaka yıkanmalıdır. Bu hem lezzetinin farklı olmasına hemde sağlıklı bir üretim yapmanıza yol açacaktır. Plastik tabak ve kaşıkların kullanılacağı ana kadar poşetinden çıkarılmamalı ve temiz bir yerde saklanmalıdır. Elbette çalışma esnasında maske, eldiven ve bone takmakta şarttır.

İzmir pilav dağıtımı