Hayır işlemek isteyen insanların internette yaptıkları aramaların başında lokmacı gelmektedir. Bu arama sonuçlarında karşılarına çıkan sitelerde ise ilk baktıkları lokma fiyatı olmaktadır. Oysa bir ürünün fiyatına bakmadan önce kontrol edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bir kere sağlıklı bir lokma dökümü yapılmakta mıdır? Hangi malzemeler kullanılmaktadır. Kullanılan malzemenin tazeliği nasıldır. Son kullanma tarihi nedir? Bütün bu ve benzeri soruların cevaplarını sitede bulabilmeniz gerekmektedir.

Hayır işlemek demek karşınıza çıkan ilk lokmacı firması ile anlaşıp gerisini önemsememek değildir. Bir kere en azından paranızı sokağa atmamış olursunuz. İyi ve güvenilir bir usta ile çalışmanın önemini bilmeyenler bu yazımızı mutlaka okumalıdır. İlk olarak sağlıklı bir üretim yapıldığından emin olmanız gerekmektedir. Bunun için de yapmanız gereken birkaç kontrol vardır. Bir kere lokma dökülen yer ya da aracın içine bir göz atmanız yeterli olacaktır. Bu size lokma firmasının temizliği hakkında kaba bir fikir verecektir. Kullanılan alet ve edevatların temizliğine de göz atmanızı öneririz. Sağlıklı üretimin ilk aşaması temizliktir bunu hiçbir zaman unutmayın.

Temiz ve Sağlıklı Lokmacı

Lokmacı firmasının sağlıklı bir üretim yapmasının diğer şartı da kullanılan malzemenin kalitesi ve tazeliğidir. Bunu anlamanın yolu da esasında oldukça basittir. Kullanılan ürünlerin son kullanma tarihlerine bir kere bakmanız yetecektir. Zaten popüler ve bilindik markaların hiçbir şekilde bayat olmasına imkan yoktur. Fakat son zamanlarda ortaya çıkan bazı firmalar daha ucuza mal etmek için hiç bilinmedik ürünleri kullanmaktadırlar.

Sağlıklı bir lokma üretiminde belki de en çok dikkat edilmesi gereken glikoz şurubu kullananlardır. Bu firmaların kullandığı şurubu rengi ya da kokusu ile ayırt etmeniz çok zordur. Ancak bir iki lokma yediğinizde boğazınızda bir yanma hissedersiniz. Veya bir iki lokma sizi hemen tıkar işte burada kullanılan glikoz şurubudur.

İyi bir İzmir lokmacı firmasının özelliklerinden birisi de verdiği referanslardır. Kimi firmalar işe yeni başlamış olabilir. Bu firmalara da bir şans vermek gerekir. Fakat yeni başlamış ta olsa en azından birkaç yerde lokma dökümü gerçekleştirmiştir. Zaten ustanın kendine olan güveninden bunu çıkarmanız da olasıdır.

lokmacı